-
Ваш кошик порожній!
Троянда – загальновизнана Королева квітів: агротехніка вирощування садових троянд!
Пишне цвітіння троянд – є окрасою різноманітних за стилем садів. Коли ми говоримо «троянди», то зазвичай, маємо на увазі – збірну назву видів і сортів, представників роду Шипшина (лат. Rosa), які люди культивують здавна. Більша частина сортів троянд отримана садівниками в результаті селекційної роботи, шляхом схрещування різних видів і відбором троянд з найкращими властивостями.
Саджанці троянд продаються із відкритою або закритою кореневою системою. З відкритою кореневою системою (без грунту на коренях) або в спеціальній упаковці-гільзі (професійному субстраті) – зазвичай, продають одно- двох-річні саджанці. Трьох- і чотирирічні рослини можна купити із закритою кореневою системою – в контейнерах з відповідною ґрунтосумішшю. При весняній посадці, в даному випадку, троянди дають цвітіння в цей же рік, при осінній – наступної весни.
Троянди – рослини вдячні і вирощувати їх не складно. Головне – правильно вибрати троянди за основними характеристиками:
✅ Зони морозостійкості (USDA-зони) – це зони, що визначаються географічним положенням, пов’язаним з мінімальною температурою повітря в регіоні. Саме температура, в нашому випадку, зимова – є обмежуючим фактором росту і цвітіння троянд. Цей параметр включає 11 зон – від 1 зони – Арктика, до 10 і 11 – тропіки. Загальноприйнятим у світі – вважають розподіл на USDA-зони, розроблений Міністерством сільського господарства США. Україна знаходиться в 5-6 зонах. Сумлінні продавці пропонують саджанці рози, які добре ростуть у нашому кліматі, або вказують на особливі умови вирощування.
✅ Кратність цвітіння: від троянд, що квітують один раз (майже ефемерні) до безперервно квітучих.
✅ Кількість квіток на стеблі. Наприклад, у чайно-гібридних троянд – один бутон на стеблі, у флорибунди – 3-5, плетисті – можуть мати пишні суцвіття до 30 квіток і більше.
✅ Кількість пелюсток у квітці і форма квітки.
✅ Форма, висота і ширина куща – мініатюрні троянди-патіо, кущові, плетисті, грунтопокривні, ті що стеляться.
✅ Тіньовитривалість.
✅ Стійкість до захворювань.
✅ Стійкість квітки до дощу і вигоряння. Є троянди, квіти яких, потрапивши під дощ, можуть сильно втрачаюти декоративність.
При виборі троянди – звертайте увагу на оригінатора (селекціонера). Найвідоміші: Остін (Austin), Дельбар (Delbard), Гійо (Guillot), Харкнесс (Harkness), Кордес (Kordes), Мейян (Meilland), Поульсен (Poulsen), Тантау (Tantau).
Найкращі троянди отримують маркування – ADR.
Абревіатура ADR свідчить, що троянда повинна мати рясне, пишне цвітіння, певний аромат, бути стійкою до несприятливих погодних умов, мати високу зимостійкістю і бути стійкою до захворювань. ADR (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung (нім.) – Це знак приналежності до німецької сертифікаційної системі сортів троянд. Допитливі німці постійно здійснюють тестування нових світових сортів троянд. Але далеко не всі з них отримують сертифікат ADR. Створив і очолив цю систему тестування відомий у всьому світі селекціонер троянд з Німеччини Вільгельм Кордес. Різноманітність сортів троянд справді величезне. Для початківців садівників наведених вище характеристик цілком достатньо щоб вибрати саме ті троянди, які суміщають легкість вирощування з красою та вишуканістю. Але для того щоб розібратися в різноманітті троянд, познайомтеся з сучасною Класифікацією садових троянд. І ви насправді розберетеся із видами та сортами, станете знавцем і назавжди полюбите ці прекрасні рослини!
Особливості вирощування троянд: посадка та догляд.
⏳ Терміни висадки саджанців троянд у відкритий грунт:
Саджанці троянд висаджують у відкритий ґрунт або у весняний період, або восени. Весняну посадку троянд у кліматичній зоні України зазвичай проводять в квітні, але при необхідності її можна здійснити і в травні місяці. Осіння посадка як правило проводиться з кінця вересня до початку листопада. Весняну висадку троянд, що ростуть в контейнерах, особливо якщо у них прокинулись бруньки, проводять в кінці квітня або на початку травня, при зникненні ймовірності весняних заморозків.
🌱 Підготовка саджанців троянд до посадки:
Контейнерні саджанці особливої підготовки не потребують. Досить буде їх акуратно перевалити в підготовлену яму і полити після посадки. Для профілактики захворювань варто обробити саджанці фунгіцидами (і коріння і надземну частину). Рекомендуємо Вам препарат Доктор Фолі з ефектом фунгіциду. Для кращого вкорінення саджанця рекомендуємо перед посадкою скористатися препаратом Укорінювач. До складу препарату входять мікроелементи, амінокислоти і фітогормони, які допоможуть саджанцю добре прижитися.
Саджанці з відкритою кореневою системою і ті, коріння яких упаковані в спеціальний субстрат – до посадки потрібно підготувати.
- Вийняти з гільзи-упаковки,
- Розгорнути коріння,
- Обрізати занадто довгі, поламані, підгнилі або підсохлі корінці.
- Підрізати відламані, пожовклі пагони і листя до здорового зрізу.
Ми маємо на продаж широкий вибір саджанців троянд, усі вони вирощені в нашому розпліднику, тому ви можете купити їх досить недорого і швидко отримати їх професійно упакованими, зручною для вас поштою. Безпосередньо перед висадкою, ми рекомендуємо кілька годин витримати саджанці у воді з додаванням препарату Укорінювач. Тим самим розчином ви можете полити рослину після висадки.
📍Висадка саджанців троянд:
Якщо на вашій ділянці грунт родючий, посадкові ями готують на глибину розміщення коренів плюс 15-20 см. Стандартний розмір ями – 50х50 см. Якщо грунт глинистий, важкий або виснажений, ями копають глибше – на 60-70 см і заповнюють знизу готовим поживним субстратом або зрілим садовим компостом. Ні в якому разі не використовуйте в зоні коріння погано перепрілий гній або курячий послід.
Загальні правила посадки:
🔹Глибина посадки – параметр, який повинен суворо контролюватися. Місце щеплення саджанця (або його коренева шийка) повинно бути заглиблене по відношенню до поверхневого шару грунту приблизно на 5 см. Якщо коренева шийка буде знаходитися у верхньому сухому шарі грунту – вона може пересохнути і саджанець загине. Крім того при цьому можуть прокинутися бруньки підщепи нижче місця щеплення, і дати дику поросль шипшини, яка виснажує культурну рослину і вимагає регулярної обрізки. Коренева шийка у випадку занадто глибокої посадки може замокати і погано прогріватися – саджанець буде довго приживатися і почне відрощувати власні корені. Само по собі це непогано, але ріст рослини і терміни цвітіння можуть відтягнутися на наступний сезон.
🔹Після посадки саджанець підгортають землею на 20-25 см.
🔹Радимо притіняти саджанець на протязі 2-х тижнів після висадки – агроволокном або просто сітчастим пластиковим ящиком.
🔹У суху погоду поливайте саджанець кожні 4-5 днів. Земля має бути помірно вологої, але не занадто мокрою.
🔹Знімаємо окучку коли на кущі з’являться пагони довжиною 3-5 см.
Є два простих способи посадки:
- Перший – класичний. На дно ями насипають гіркою приготовлену грунтосуміш. Саджанець опускають в яму, розправляють коріння на земляному горбку, поступово засипають землею, формують земляний борт для поливу і рясно поливають. Коли вода вбереться, перевірте положення місця щеплення. Якщо саджанець осів у землі – акуратно потягніть вгору за надземну частину рослини. Далі – підгортаємо, притіняємо, поливаємо.
- Другий спосіб посадки – «мокрий». У посадкову яму виливаємо відро води, з додаванням препаратів для поліпшення вкорінення, радимо – Укорінювач. Однією рукою тримаємо саджанець у центрі ями, іншою – поступово наповнюємо яму підготовленим грунтом.При такому способі посадки в посадковій ямі не утворюється повітряних порожнеч. Періодично трохи трусіть саджанець, щоб земля ущільнилась. У кінці перевіряємо розташування кореневої шийки, при необхідності коригуємо. Далі – підгортаємо, притіняємо, поливаємо.
🌿 Відстань між саджанцями трояндами при посадці:
- для чайно-гібридних троянд і флорибунди – від 40-50 см.
- для плетистих, паркових і крупних кущових троянд – висаджувати біля опори або шпалери на відстані не менше 1 м один від одного, сильнорослі сорти – від 1,5 м
- для мініатюрних троянд і троянд патіо – 25-30 см.
У разі плетистих троянд вам необхідно заздалегідь продумати варіант укладання й укриття їх пагонів на зиму. Це ж стосується і троянд на високому штамбі, для цього їх садять спочатку під кутом 30° від вертикалі. Морозостійкі троянди з другого року укриття не вимагають. Але в першу зиму довгі пагони бажано скинути на землю і вкрити, на випадок малосніжної, вітряної та морозної зими.
Особливості посадки різних груп троянд:
- Посадка в’юнких троянд, на відміну від інших, вимагає більшого заглиблення кореневої шийки, зазвичай до 10 см від поверхні грунту. Плануючи посадку необхідно врахувати, що їм буде потрібна якась опора – арка, пергола, альтанка, стіна або проста решітка. Не можна садити троянду занадто близько до стіни, відстань має бути близько 50 см від неї.
- На стіні, на відстані 10 см, додатково закріплюють решітку – троянда повинна добре провітрюватися і її пагони буде зручно закріпити. Так ви уникнете захворювань і збільшите декоративність рослини.
- При висадці біля опор – альтанок, арок, пергол, троянди рекомендується розміщувати на відстані від них не менше 20-30 см. Підв’язують їх при цьому з того боку, в який передбачається укладати на зиму.
Найбільш сприятливі умови вирощування троянд.
Ґрунти, вимоги до умов освітлення:
Троянди ростуть майже на всіх типах ґрунтів, кращі – слабокислі, неважкі, суглинисті ґрунти з достатнім вмістом гумусу. Ґрунт має бути проникним для повітря та вологоємним. Троянди не люблять сухих піщаних грунтів, взимку вони глибоко промерзають, а влітку – сильно пересихають. Вони також погано ростуть на кам’янистій землі, тому не радимо їх висаджувати в рокаріях та на альпійських гірках. Троянди дуже світлолюбні – від освітленості безпосередньо залежить їх розвиток, бутонізація та тривалість цвітіння. При цьому освітленість і пряме відкрите сонце – різні речі. Є сорти троянд, у яких при тривалому перебуванні на відкритому сонці обгорають квітки. Троянди не люблять як застою повітря, так і протягів. Їм також не підходять низькі, заболочені місця, бо вони дуже чутливі до надлишку вологи. Тобто, ділянки із високим рівнем грунтових вод для вирощування троянд не підходять.
Догляд за розами:
Звичайний догляд за трояндами складається з розпушування, прополки, поливів – агротехніка троянд така ж, як для більшості садових рослин. Регулярно видаляйте відцвілі суцвіття, плодові коробочки, пожовкле або хворе листя та гілки. А ось про полив, підживлення, обрізку та укриття на зиму – ми поговоримо докладніше.
💧 Полив троянд:
Троянди не переносять застою води в зоні коренів, тому проводьте полив по мірі висихання земляної грудки. Намагайтеся поливати під корінь, уникайте попадання крапель води на листя і квіти троянд. Найкраще проводити полив в ранковий або вечірній час.
Підготовка троянд до зими та укриття:
З середини вересня – припиняйте підживлення, за винятком калійно-фосфорних добрив та обрізайте бутони, відцвілі квіти. Прищипніть верхівки пагонів. Перед настанням морозів, зробіть навколо всіх троянд окучку, висотою не менше 20 см. Так ви збережете місце щеплення навіть у малосніжну морозну зиму. Наприкінці жовтня, у чайно-гібридних, флорибунд, поліантових троянд – обріжте пагони до висоти близько 30 см. За тиждень до встановлення стабільно морозної погоди – зніміть з опор пагони високих троянд, які ви хочете зберегти до весни (кущових, в’юнких, плетистих). Покладіть їх на землю і укрийте пагони легким субстратом, опалим листям, стеблами однорічників, покривним матеріалом. Відкрити троянди навесні потрібно вчасно – після відходу останніх зимових морозів, а легкі весняні заморозки трояндам не страшні. Будьте акуратні і дбайливі з пагонами троянд, коли будете їх пригинати, щоб не поламати і не пошкодити кору. Якщо пагони недостатньо гнуться – пригинайте їх у кілька прийомів. Закріпіть їх в напівзігнутому стані (підвантажте дошкою, прив’яжіть мотузкою). За день – повторіть процедуру.
Підживлення троянд:
Троянди добре реагують на підживлення. Але як справжня Королева квітів – троянда вимагає до себе уважного ставлення.
Радимо дотримуватися цих простих правил:
- при внесенні сухих добрив до і після підживлень – троянди потрібно рясно полити, якщо ви користуєтеся розчинними препаратами – досить попереньо полити рослини перед підживленням;
- в період цвітіння троянди не підживлюють;
- у другій половині літа азотні добрива – виключають;
- підживлення фосфорно-калійними добривами продовжують до початку вересня;
- позакореневе підживлення (по листу), щоб уникнути опіків листя, проводять у вечірній час, коли вже сідає сонце;
🏡 Необхідно пам’ятати, що саме періоди росту та розвитку рослин визначають календар підживлень. Навесні, в період інтенсивного росту зеленої маси необхідний азот і фосфор, в стадії закладки квіткових бруньок – фосфор і магній, в кінці літа і самому початку осені – калій і фосфор.Комплексні добрива є найбільш відповідними в агротехніці троянд, при цьому дуже важливий їх мікроелементний склад.